top of page

Jiří David 16/05/25–13/07/25 GMU Hradec Králové

Kabinet sběratele, jenž je součástí výstavy Jak sbírat umění: příběh Karla Tutsche, seznamuje návštěvníky se začátky sběratelství Karla Tutsche skrze sekci ex libris – kolekci drobné účelové grafiky –, od nichž se logicky Tutschův zájem rozšířil na volnou grafickou tvorbu. Kabinet sběratele postupně představí jednotlivé autory a jejich práce na papíře, které jsou nepostradatelnou součástí sbírky.



Vizuální umělec a pedagog patří k nejvýznamnějším osobnostem české výtvarné scény. Jeho díla, texty a komentáře se trefují do bolavých míst naší rychle se proměňující společnosti, jež však stále stojí na stejných animálních základech: strachu z nicoty, který přebíjíme touhou po moci a penězích umožňujících nám zapomenout. Pro generaci, která vstoupila na výtvarnou scénu v polovině 80. let prostřednictvím neoficiálních Konfrontací spolupořádaných Jiřím Davidem, byla hnacím motorem potřeba vymanit se z pravidel systému a konvencí normalizačního uměleckého provozu.


David ve svých pracích reaguje na dobový obrat k legendám, mýtům a fantastické astroarcheologii. Tvoří rafinovaně primitivní výjevy připomínající dávné rituály a halucinogenní vize archetypálních prožitků, jež zůstávají v našem podvědomí a ovlivňují naše jednání (např. suché jehly a mezzotinty Dvojče, Bolest, Oběť, Svědkové svatby, vše 1985).


Davidova díla jsou rébusem, hádankou složenou z jednotlivých dílků světa viděného a myšleného, veřejného a osobního. Celek nám nutně uniká, neboť zevnitř nelze vidět vnější obrysy a zvenku nepoznáme detaily vnitřního uspořádání. I přes žánrovou, stylovou, materiálovou různorodost a významovou nejednoznačnost nám dávají možnost k zamyšlení nejen nad zobrazeným, ale i nad sebou samými – nad původem našich přesvědčení a tím, jak se propisujeme, stejně jako autor sám, do svého okolí.


Navzdory radikalitě řady jeho intervencí a děsivým vizím evokujícím násilí zůstává Jiří David idealistou, který neztratil naději a smysl pro humor. Svou neutuchající aktivitou ve veřejném prostoru dokazuje, že stále je šance na záchranu.


Karel Tutsch se s Jiřím Davidem seznámil v roce 1987 v souvislosti s přípravou výstavy Mladí pražští výtvarníci, kterou pro jeho galerii Na bidýlku a do Vysokoškolského klubu přichystal kurátor Igor Zhoř. Následně se Na bidýlku uskutečnilo pět výstav, z nichž Totální distance v době sociální vybledlosti (červen 1988) měla sílu dobového manifestu. Díla z cyklu Bohemia a Domov, tematizující české národní symboly a jejich blednutí až do absolutní vyprázdněnosti, tvoří spolu se souborem fotografií Skryté podoby (1991–1992) jádro rozsáhlé kolekce Davidových prací (49 kusů). Ve sbírce jsou uchovány také autorovy originální kresby pro katalogy jednotlivých výstav (27 kusů).


Jiří David16/05/25–13/07/25

kurátorka: Petra Příkazská | Kabinet sběratele

vernisáž: čtvrtek 15/05/2025 od 18:00


Comentários


betonové schodiště

© 2025 Galerie S.Lacroa

Provozovatel

BellhaimaR con, s.r.o.

Pražská třída 6/62

500 04 Hradec Králové

Tel: +420 605 952 ...

  • Grey Facebook Icon
  • Grey Twitter Icon
  • Grey Instagram Icon
bottom of page